Utasbiztonsági ellenőrzés
Az Ön személyes és utastársai kényelme érdekében a Budapest Airport Zrt. az összes olyan hazai és nemzetközi szabályozásnak eleget tesz, amely a légi közlekedés biztonságára vonatkozik. Mivel az utasoknál fellelt tiltott tárgyakat a társaság elkobozhatja, így javasolt, hogy ellenőrizze Ön is – a repülőtérre érkezés előtt -, hogy nem tart-e magánál ebbe a kategóriába sorolt tárgyat.
Szigorú szabályok – A biztonság mindennél előrébb való
A Terminálok területén nem csak minden utas esik át biztonsági ellenőrzéseken, hanem a légi oldalon dolgozó alkalmazottak is. Amennyiben Ön együttműködő és türelmes, nagy mértékben segítheti a biztonsági személyzet munkáját az ellenőrzések lebonyolításakor. A vizsgálatra való felkészülésével Ön is hozzájárulhat a gyors és zökkenőmentes áthaladáshoz. Az ellenőrzéshez szükséges, hogy ürítse ki zsebeit, vegye le felsőruházatát (blézer, kabát, mellény, zakó, stb.) és helyezze személyes tárgyait és ruhaneműit az erre kijelölt műanyag tálcákba. Amennyiben kérik, le kell vennie az övét és a cipőit is. Amennyiben van Önnél laptop vagy notebook, azt minden esetben ki kell vennie a kézipoggyászából és egy külön tálcára kell helyeznie. Az utasok ellenőrzésekor alkalmazott röntgenkészülékek nem gyakorolnak káros hatást sem az egészségre, sem a szívritmus-szabályozóra, sem pedig a celluloid fotókra.
Ha van Önnél – a megengedett 100 milliliteresnél nem nagyobb űrtartalmú – folyadékok, aeroszol vagy gél, azt is ki kell venni a kézipoggyászból, és átlátszó műanyag zacskóban kell átvilágítani. Amennyiben Ön nem rendelkezik átlátszó műanyag tasakkal, így azt az Utasbiztonsági csatornák előtt lévő újság árusító pontokon (hub, Relay) meg tudja vásárolni.
Adódhat olyan eset is, amikor a biztonsági személyzet megkéri Önt, hogy kapcsolja be poggyászában lévő laptopját (vagy egyéb nagyobb elektronikai készülékét), hogy ellenőrizni tudják annak rendeltetésszerű használatát.
Milyen folyadékokat szabad felvinni a repülőgép fedélzetére kézipoggyászunkban?
2014. január 31-től:
- A Duty-free üzletben vásárolt termék egyszer lezárható biztonsági zacskóban. Ne feledje, hogy a terméknek és a vásárlást igazoló blokknak is a lezárt biztonsági zacskóban kell maradnia!
- Folyadékok 100 ml-es vagy annál kisebb kiszerelésben. Egyetlen átlátszó, újrazárható 1 l-es műanyag zacskóban.
- Gyógyszerek és speciális élelmiszerek, mint például bébiétel.
- Bármely egyéb folyadék kizárólag a feladott poggyászban helyezhető csak el!
További információ a folyadékok, az aeroszolok és a gélek szállításáról
Fontos tudnia, hogy csak bizonyos fajta folyadékok vihetőek a repülőgép fedélzetére, és azok is csak a biztonsági ellenőrzőponton történő bemutatást követően.
Az alábbi szabályok az összes folyadékra, aeroszolra, gélre, pasztára, illatszerre, habra, krémre, dzsemre, folyadék és szilárd anyag keverékre és egyéb, hasonló állagú termékekre vonatkoznak:
Nem vámköteles folyadékok szállítása a légi közlekedésben:
- 2014. január 31-től engedélyezett a repülőtereken vagy a légitársaságoktól vásárolt vámmentes folyadékok, kézipoggyászban történő felvitele a fedélzetre.
- A vámmentes terméket és annak megvásárlását igazoló blokkot, számlát piros színű szegélycsíkkal lezárt biztonsági zacskóba kell helyezni.
- A biztonsági zacskót a célállomásig tilos kinyitni vagy felszakítani!
- A biztonságért felelős személyzet az ellenőrzés során a zacskót felbonthatja. Abban az esetben, ha Ön egy másik repülőtéren átszállással továbbutazik, jeleznie kell a biztonsági személyzetnek, hogy a vámmentes folyadékot egy új, lezárt biztonsági zacskóba helyezzék.
Egyéb folyadékok, aeroszolok és gélek légi szállítása:
Engedélyezett: Folyadékok 100 ml-es vagy annál kisebb kiszerelésben, egyetlen átlátszó, újrazárható, 1 literes műanyag zacskóba helyezve.
Engedélyezett: A repülőút folyamán elengedhetetlen gyógyszerek és speciális élelmiszerek (pl: bébiétel). A biztonsági személyzet kérheti ezek valódiságának bizonyítását.
Nem engedélyezett: Minden egyéb folyadékot, aeroszolt és gélt a feladott poggyászba kell helyezni.
Fontos tudnivalók:
A folyadékokat a többi kézipoggyásztól elkülönítve be kell mutatnia az ellenőrzőpontokon biztonsági ellenőrzésre.
Speciális esetekben a biztonságért felelős személyzet – az ellenőrzés keretében – az üvegeket vagy egyéb tárolóeszközöket felnyithatja.
Különleges esetekben – kizárólag biztonsági okokból – bizonyos folyadékok fedélzetre vitelét megtilthatják.
A 185/2010 EU rendelet 4-C függeléke alapján az utasok nem tarthatnak maguknál és kézipoggyászukban alábbi tárgyakat
a) lőfegyverek és lövedék kilövésére használt egyéb eszközök – a lövedék kilövése útján súlyos sérülés okozására felhasználható eszközök, valamint az ezekhez megtévesztésre alkalmas módon hasonlító eszközök, így különösen:
minden típusú lőfegyver, például a pisztoly, a revolver, a puska, a sörétes puska,
- a valódi fegyverrel összetéveszthető játék fegyver, lőfegyver-utánzat és -imitáció,
- a lőfegyverek részei, kivéve a teleszkópos irányzékokat,
- sűrített levegővel vagy szén-dioxiddal működő fegyverek, például a pisztoly, a sörétes fegyver, a légpuska és a gázfegyver (BB pisztoly),
- a jelzőpisztoly és a rajtpisztoly,
- az íj, a számszeríj és a nyíl,
- a szigonypuska,
- a parittya és a hajítógép;
b) elkábító eszközök – a kifejezetten elkábításra vagy bénításra szolgáló eszközök, így különösen:
- a sokkolásra szolgáló eszközök, például a bénító vagy sokkoló lövedéket kilövő fegyver, az elektromos sokkoló-pisztoly és az elektromos sokkolóbot,
- az állatok bénítására vagy leölésére szolgáló eszközök,
- a másokat öntudatlanná vagy védekezésre képtelenné tevő vegyi anyagok, gázok és spray-k, például az önvédelmi spray, a paprikaspray, a kapszaicin spray, a könnygáz, a savas spray-k és az állatriasztó szerek;
c) hegyes végű vagy éles szélű tárgyak – a súlyos sérülés okozására felhasználható hegyes végű és éles szélű tárgyak, így különösen:
- a darabolásra szolgáló eszközök, például a fejsze, a balta és a bárd,
- a jégcsákány és a jégvágó,
- a borotvapenge,
- a sniccer,
- a 6 cm-nél hosszabb pengéjű kés,
- a forgástengelyétől mérve 6 cm-nél hosszabb pengéjű olló,
- a hegyes végű és az éles szélű harcművészeti eszközök,
- a kard és a szablya;
d) kéziszerszámok – a súlyos sérülés okozására vagy a légi jármű biztonságának veszélyeztetésére felhasználható szerszámok, így különösen:
- a feszítővas,
- a fúrógép és a fúrófej, beleértve a kábel nélküli, hordozható tápegységű fúrógépet is,
- a fegyverként használható, 6 cm-nél hosszabb pengéjű vagy tollú szerszámok, például a csavarhúzó és a véső,
- a fűrész, beleértve a kábel nélküli, hordozható tápegységű fűrészt is,
- a forrasztólámpa,
- a csapszeg- és a szegbelövő;
e) tompa eszközök – az ütés útján súlyos sérülés okozására felhasználható eszközök, így különösen:
- a baseball- és a softball ütő,
- a merev és a rugalmas ütők, például a furkósbot, az ólmosbot és a gumibot,
- a harcművészeti eszközök;
f) robbanóanyagok, gyúlékony anyagok és gyújtóeszközök – a súlyos sérülés okozására vagy a légi jármű biztonságának veszélyeztetésére felhasználható robbanóanyagok, gyúlékony anyagok és gyújtóeszközök, valamint az ezekhez megtévesztésre alkalmas módon hasonlító anyagok és eszközök, így különösen:
- a lőszer,
- a gyutacs,
- a detonátor és a gyújtókészülék,
- a robbanóeszközök utánzata és imitációja,
- az akna, a gránát és más katonai robbanóeszközök,
- a tűzijáték és más pirotechnikai eszközök,
- a füstképző doboz és a füstképző kapszula,
- a dinamit, a puskapor és a képlékenyítő anyagot tartalmazó robbanóanyagok.
További információ:
Telefon: +36-1-296 7000